سبد خرید 0
جستجوی پیشرفته
جستجو بر اساس قیمت (تومان)
بر اساس رنگ

اسید کلریدریک

10 / 10
از 1 کاربر
مشاهده اطلاعات بیشتر ...
جستجو در نتایج : فقط نمایش کالاهای موجود :
مرتب سازی بر اساس : تعداد نمایش :

اسید کلریدریک - قیمت خرید و فروش هیدروکلریک اسید | آداک شیمی

اسید کلریدریک چیست؟

اسید کلریدریک محلولی بی رنگ با بوی تند است. این اسید در گروه اسیدهای قوی طبقه بندی می شود. اسید کلریدریک ماده شیمیایی صنعتی است که کاربرد زیادی در صنعت دارد.

اسید کلریدریک چیست

اسید کلریدریک با نام های مختلف شناخته می شود که عبارتند از :

 هیدروکلریک اسید، اسید موریاتیک، ارواح نمک و جوهر نمک

خرید اسید کلریدریک

آداک شیمی به عنوان عرضه کننده اسید کلریدریک در ایران این اسید را به صورت خرد و عمده به فروش می رساند. جهت خرید اسید کلریدریک می توانید به صورت حضوری و آنلاین اقدام نمایید.

خرید اینترنتی اسید کلریدریک

شما عزیزان می توانید از طریق سایت نوع بسته بندی مورد نیازتان را انتخاب کرده و خرید خود را به صورت اینترنتی انجام دهید.

اگر برای خرید اینترنتی دچار مشکل شدید حتما با پشتیبان سایت تماس حاصل فرمایید.

قیمت هیدروکلریک اسید

برای اطلاع از قیمت اسید کلریدریک به صورت عمده با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

بسته بندی اسید کلریدریک

اسید کلریدریک به صورت فله در تانکر های 1000 لیتری و بشکه های 220 لیتری عرضه می گردد. اگر شما مشتریان عزیز در تهران و حومه مخزن داشته باشید همکاران ما می توانند اسید را با پمپ برای شما تخلیه کنند.

تانکر های 1000 لیتری : خرید اسید کلریدریک به صورت تانکر 1000 لیتری فقط برای تهران و حومه میسر می باشد. زیرا همکاران ما اسید را به صورت تانکری با ماشین حمل کرده و با پمپ و شلنگ بای مشتری تخلیه می کنند.

از مزایای خرید اسید کلریدریک به صورت تانکری این است که قیمت به صورت فله محاسبه می شود و شما دیگر هزینه بسته بندی نمی دهید.

تانکر 1000 لیتری اسید کلریدریک

بشکه 220 لیتری : خرید اسید کلریدریک به صورت بشکه 220 لیتری هم قیمت به صورت فله حساب می شود و شما می توانید یک بار هزینه بسته بندی را داده و دفعات بعد بشکه را بیاورید و اسید ببرید.

بشکه 220 لیتری اسید کلریدریک

گالن 20 لیتری

گالن 5 لیتری

انواع اسید کلریدریک

فرمول شیمیایی هیدروکلریک اسید

فرمول شیمیایی اسید کلریدریک HCl می باشد که در تصویر زیر می توانید ملاحظه نمایید.

فرمول شیمیایی اسید کلریدریک

ویژگی شیمیایی Hydrochloric acid

 • غیرقابل اشتعال
 • اسید بسیار قوی و خورنده
 • محلول بی رنگ با بوی تند
 • کاربردهای اسیدکلریدریک
 • اسیدی کردن چاه های نفتی
 • تهیه پاک کننده ها و جرم گیرها
 • حذف رسوب بویلرها و دستگاه ها
 • شست و شو و اسیدشویی فلزات

انواع هیدروکلریک اسید

 1. اسید کلریدریک 33 درصد صنعتی
 2. اسید کلریدریک 37 درصد آزمایشگاهی

تاریخچه هیدروکلریک اسید

در اوایل قرن دهم پزشک و دانشمند ایرانی، ابوبکر رازی آزمایشاتی را روی آمونیاک و ویترول انجام داد و روشی ابتدایی برای تولید اسید کلریدریک ابداع کرد که در کتاب اسرار وی آورده شده است.

همه چیز در مورد هیدروکلریک اسید

در قرن 11 تا 13 با تکیه بر آزمایشات رازی درباره آلوم و نمک، متوجه شدند با حرارت دادن فلزات میتوان نمک های آنها را تولید کرد که در آن زمان با حرارت دادن جیوه، کلرید جیوه تولید شد.

بدین صورت بود که متوجه شدند که وقتی فلزات را از فرآیند گرم کردن ویتریول ها حذف می شوند، آلوم ها، نمک ها و اسیدهای معدنی قوی را می توان بدست آورد.

یکی از مهم ترین اختراعات که از کشف اسیدهای معدنی بدست آمد، مخلوطی از اسید نیتریک و اسید کلریدریک به نسبت 3:1 بود که قادر به حل کردن طلاست و امروزه آن را با نام تیزاب سلطانی می شناسند. کشف مخلوط این دو اسید مبنی بر این نیست که اسید کلریدریک همان موقع کشف شد بلکه حدود 300 سال بعد جداسازی هیدروکلریک اسید اتفاق افتاد.

تحولات صنعتی در تولید اسید کلریدریک

در طول انقلاب صنعتی در اروپا تقاضا برای تولید مواد قلیایی افزایش یافت. یک فرآیند صنعتی جدید که توسط نیکولاس لبلانک در فرانسوی ایجاد شد، تولید ارزان کربنات سدیم در مقیاس بزرگ بود.

در این فرآیند لبلانک، نمک معمولی با استفاده از اسید سولفوریک، سنگ آهک و زغال سنگ به خاکستر سودا تبدیل می شود و کلرید هیدروژن به عنوان محصول جانبی آزاد می شود. تا قبل از این تحولات هیدروژن کلرید اضافی در هوا تخلیه می شود.

 ولی پس از تصویب قانون قلیایی بریتانیا تولید کنندگان خاکستر سودا موظف شدند گاز زائد را در آب حل کنند و اسید کلریدریک را در مقیاس صنعتی تولید کنند.

در قرن بیستم، فرآیند لبلانک به طور موثر با فرآیند solvay جایگزین شد. از آنجا که اسید کلریدریک قبلا به طور کامل به عنوان یک ماده شیمیایی مهم در کاربردهای متعدد استفاده می شد لذا علاقه تجاری باعث شد روش های تولید دیگری نیز به وجود آید که برخی از آن روش ها امروزه نیز استفاده می شود و رایج است.

پس از سال 2000، هیدروکلریک اسید عمدتا با جذب کلرید هیدروژن محصول جانبی از تولید ترکیبات آلی صنعتی ساخته شد.

تولید اسید کلریدریک

اسید کلریدریک معمولا به صورت صنعتی از حل کردن هیدروژن کلرید در آب تهیه و تولید می شود. برای تولید در مقیاس بزرگ که به آن فرآیند کلر آلکالی می گویند از ترکیب هیدروکسید، هیدروژن و کلر، هیدروکلریک اسید تولید می گردد.

خلوص اسید کلریدریک در بازار صنعتی

اسید کلریدریک غلیظ در گرید آزمایشگاهی تا خلوص 37 درص امکان تولید دارد. اما نرخ تبخیر آن به قدری زیاد است که نگهداری و استفاده از آن بسیار مشکل ساز می شود.

بنابراین بهترین درصد برای گرید صنعتی آن 30 تا 33 درصد می باشد که استفاده از آن را متعادل کند.

محلول های کلریدریک پایین تر از خلوص 30 درصد را به عنوان اسید موریاتیک برای مصارف خانگی عرضه می شود. البته عمدتا برای مصارف خانگی خلوص 5 تا 12 درصد کفایت می کند.

کاربردهای اسید کلریدریک

 • هیدروکلریک اسید یک اسید معدنی قوی که در بسیاری از فرآیندهای صنعتی مانند پالایش فلزات استفاده می شود.
 • از اسید Hcl به عنوان ماده اولیه برای تولید وینیل کلراید و دی کلرواتان استفاده می شود.
 • یکی از مهم ترین کاربردهای اسید کلریدریک برای حذف زنگ و رسوب اکسید آهن از آهن و فولاد می باشد.
 • استفاده از HCL در تولید محلول کلروفریک یا کلرید آهن مایع.
 • کنترل و خنثی سازی PH محلول ها : در صنایعی مانند صنایع دارویی و غذایی از اسید کلریدریک با کیفیت برای کنترل ph  جریان های آب و برای خنثی سازی جریان های زباله و کنترل ph استخرها استفاده می شود.
 • اسید هیدروکلریک با کیفیت بالا در بازسازی رزین های تبادل یونی استفاده می شود. تبادل کاتیونی به طور گسترده ای برای حذف یون هایی مانندNa+  و Ca2+  از محلول های آبی استفاده می شود و آب غیر معدنی تولید می کند. اسید برای شستشوی کاتیون ها از رزین ها استفاده می شود.
 • اسید کلریدریک با خلوص کم در تولید تمیز کننده های خانگی مانند مایع من استفاده می شود.
 • یکی از مهم ترین کاربردهای این اسید حل کردن کربنات کلسیم یا همان رسوب آب در خود می باشد.
 • تولید چرم
 • تولید ژلاتین

کاربردهای آزمایشگاهی هیدروکلریک اسید

اسید کلریدریک اسیدی است که در تیتراسیون برای تعیین مقدار بازها استفاده می شود. تیترهای اسیدی قوی به دلیل نقطه پایانی متمایزتر، نتایج دقیق تری می دهند.

نقش اسید کلریدریک در موجودات زنده

اسید معده یکی از ترشحات اصلی معده است که عمدتا از اسید کلریدریک تشکیل شده است. در واقع این اسید همان ماده ای است که باعث هضم غذا می شود. همچنین به عنوان مانعی در برابر میکروارگانیسم ها عمل می کند و از عفونت جلوگیری می کند.

ایمنی اسید کلریدریک

هیدروکلریک اسید یک اسید بسیار خورنده است که برای بافت های زنده خورنده است اما برای مواد پلاستیکی خورنده نیست. به همین دلیل هنگام کار با محلول حتما از دستکش های پلاستیکی استفاده شود.

خطرات اسید کلریدریک

یکی از دلایل اینکه این اسید را در گالن های پلاستیکی نگهداری می کنند دقیقا همین می باشد که در پلاستیک خورندگی ندارد.

اگر کار کردن با این اسید را بلد نیستید بهتر است در حین کار حتما از عینک محافظ و ماسک استفاده نمایید.

سوالات متداول

آیا اسید کلریدریک برای تولید مواد غذایی و نوشیدنی مضر است؟

صنایع غذایی برای فرآوری انواع محصولات غذایی از hydrochloric acid استفاده می کند. مواد غذایی و نوشیدنی ها حاوی مقادیر کمی از این اسید هستند که طبق گفته سازمان غذا و داروی ایالات متحده "در حین خوردن و هضم غذا، یا پس از جذب" خنثی و بافر می شوند. اسید کلریدریک درصورت استفاده به عنوان ماده بافر کننده و خنثی کننده، به طور کلی ایمن شناخته می شود.

چرا از کلریدریک در استخرها استفاده می شود؟

از کلریدریک برای تنظیم pH آب استخر شنا استفاده می شود. سطح کلر در آب استخر به PH آب بستگی دارد، که می تواند با مواد شیمیایی مانند اسید کلریدریک بهینه شود. اطلاعات بیشتر در مورد نگهداری از یک تجربه سالم و بی خطر استخر را می توانید در وب سایت CDC پیدا کنید.

آیا قرار گرفتن طولانی مدت در معرض هیدروکلریک اسید خطرناک است؟

قرار گرفتن در معرض مزمن این اسید می تواند خطرناک باشد. مواجهه شغلی می تواند در محیط های صنعتی با استنشاق یا تماس پوستی در هنگام تولید و استفاده از اسید کلریدریک اتفاق بیفتد.

گزارش شده است که قرار گرفتن در معرض طولانی مدت باعث ایجاد برونشیت مزمن، درماتیت و حساسیت به نور در انسان می شود. موش هایی که به طور مزمن در معرض آزمایش های استنشاق بودند، ضایعاتی در حفره بینی و سایر عوارض جانبی تجربه کردند.

نمایش همه
علاقه مندی ها ()